Historia osady Suchedniów liczy sobie wiele wieków – znajdujemy się na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, którego początki datuje się na II wiek p.n.e. Na przestrzeni ostatnich 100 lat w nasze DNA wpisało się kilka tematów, wokół których płynie życie suchedniowian. Drewno i puszcza świętokrzyska pachnąca żywicą – to nasz matecznik. Sport – bo mamy w sobie potężnego ducha walki! To właśnie w Suchedniowie w czasie okupacji istniały zakonspirowane warsztaty, w których powstawały pistolety typu Sten do walki z okupantem. Surowce naturalne Suchedniowa – glina i kamień od lat inspirują mieszkańców – przedsiębiorców i artystów. Zobacz, co kryje się w naszym DNA – zmienne, a jednak stałe i nasze.

Drewno

Ważnym i rozpoznawanym symbolem Województwa Świętokrzyskiego są lasy iglaste. Suchedniów leży między dwoma bardzo dużymi kompleksami leśnymi. Jednym z nich jest Sieradowicki Park Krajobrazowy. W związku z tym drewna zawsze było pod dostatkiem, jednak wraz z rozwojem budownictwa murowanego zaczęło tracić na znaczeniu. Zlikwidowano kolejkę wąskotorową, która woziła drewno ze ścinki.

Jednak eksploatacja lasów nie ustała. Z czasem wkroczyła nowoczesna technologia – każdy ścięty pień jest ewidencjonowany za pomocą przenośnego terminala przez pracowników nadleśnictwa. W Suchedniowie od lat funkcjonuje również tartak Dendron, w którym drewno jest poddawane obróbce. Jest tu również duża i nowoczesna fabryka mebli Meblodex.

Orlicz

Suchedniów to nie tylko produkcja przemysłowa. Miasto ma wiele ciekawych i historycznych elementów. Jednym z nich jest funkcjonujący od 1924 roku klub sportowy Orlicz, który jest najstarszym klubem sportowym w Województwie Świętokrzyskim. Poza stadionem piłkarskim, istniejącym od wielu lat, funkcjonuje również nowoczesna hala sportowa, w której odbywają się różnorodne zawody i turnieje.

Szczególnie wysokimi osiągnięciami sportowymi na szczeblu krajowym i międzynarodowym może poszczycić się sekcja badmintona. Na stadionie regularnie rozgrywane są mecze piłki nożnej, na które przychodzi wielu mieszkańców Suchedniowa. Piłkarze nie osiągnęli trwałych sukcesów na szczeblu rozgrywek krajowych, ale zawsze grają z wolą walki i zaangażowaniem. Ostatnio awansowali z ligi okręgowej do IV ligi.

Poczta

Ważną rolę w życiu miasta odgrywa również placówka pocztowa. Od dziesięcioleci jest zlokalizowana przy ulicy Bugaj w XIX wiecznym budynku dawnego Zarządu Górniczego. Przed laty była głównym sposobem na utrzymywanie więzi między członkami rodzin rozdzielonymi odległością Suchedniowianie, mimo przywiązania do swojego miasta, często przemieszczali się po całej Polsce, a nawet świecie.

W późniejszym czasiena tyłach poczty stanęły kontenery z centralą telefoniczną, jednak ten sposób komunikacji nie wyparł całkowicie klasycznego – obecnie placówka pocztowa przeszła modernizację i unowocześnienie zgodnie ze odgórnymi standardami Poczty Polskiej.

Kamień i Marywil

Województwo Świętokrzyskie to również góry i ciekawa struktura geologiczna dająca dwa interesujące surowce – kamień i glinkę. W Suchedniowie nadal funkcjonuje kamieniołom „Kopulak”, gdzie wydobywany jest piaskowiec oraz kopalnia czerwonej glinki „Baranów”. Eksploatacja tego surowca zaowocowała powstaniem dużego Zakładu Wyrobów Kamionkowych „Marywil”.

Były tam produkowane głównie rury kamionkowe, jednak wraz z rozwojem technologii na rynku zastąpiły je tworzywa sztuczne, zakład podupadł, jak wiele podobnych podczas przemian ustrojowych i ostatecznie został zlikwidowany. Zdecydowanie lepiej ma się kamień, który jest surowcem zarówno dla dużych projektów realizowanych w Polce i za granicą przez firmę Kamexoraz Suchedniowskiego rzeźbiarza Dawida Szlufika.